Možnosti vybavení domácnosti se neustále mění, tedy správněji řečeno, rozšiřují se. Je ale pravda, že naprostá většina evropské, naši nevyjímaje, populace nemá v otázce bytové kultury zvláštní nároky. Většinou se používá klasický nábytek, jak se můžeme denně přesvědčovat. Všude je k vidění neustále stejně okoukané sestavy, stejné je i to v rozdělení bytu na kuchyň, obývací pokoj, ložnice, dětské pokoje atd. V tomto směru revoluce nenastala a asi tak rychle nenastane. Není to totiž tak snadné, protože většinou si lidé pořizují nábytek tzv. na celý život, někdy ho dokonce zdědí, a změny mohou pak přinést jen drastické okolnosti, jako jsou požár, potopa nebo nastěhování tchýně nebo snachy.
Revoluce v nábytkové kultuře se tak musí do našich domácností postupně a pomalu vplížit. To se tedy musí opravdu opatrně a nenápadně.
Jedním z takových prvků vpádu revolučních novinek jsou sedací vaky (sedací pytle). Možná ani většina čtenářů neví, co to je, protože je to skutečně novinka.
Sedací vaky jsou opravdu zřejmě nejnovějším prvkem, který se uchytává v našich domácnostech. Je pravda, že zatím jen střípkovitě, protože je to zvláštní bytový doplněk ve tvaru třeba pytle z pevného textilního materiálu a ne zcela naplněného nějakým materiálem, nejčastěji sypkým polystyrénem. Sedací vaky nebo obdobně sedací polštáře se vcelku dobře hodí do dětských pokojíčků, protože děti většinou nic nedají na tradici, jak jsou jí ovlivnění dospěláci.
Různé podoby sedacích vaků
Jak jsme se zmínili, většinou je tento nábytkový doplněk ve tvaru vaku, ale možnosti jsou i jiné, například fotbalový míč, tvarovka v podobě koně nebo kostky, hruška, ale také křeslo. Na sedacím vaku, jak už naznačuje pojmenování, se dá hlavně sedět, ale lze na něm provádět i některé cviky. Pro určité vaky platí také, že se dají i doplňovat a jednoduše tvarově měnit dle přání a potřeb majitele.
Autor úvodního obrázku – sedací pytel: Wikipedia