Mezi hlavní přednosti moderního bydlení patří kombinace materiálů, jako je sklo, kov, dřevo a odolné plasty. Neméně zajímavé a nápadité doplňky získáte použitím kameninových obkladů a detailů ve svém interiéru. A že je z čeho vybírat! Každý kámen je specifický svou strukturou a silou. Použít ho můžete prakticky kamkoliv – jako obklad stěn, dlažbu, nábytek nebo estetické doplňky pro získání nové energie z přírody. Při výběru kamene dbejte na základní pravidla výběru, neboť pouze vhodně zvolený kámen a správné použití zajistí jeho dekorativní účinek a kompletní proměnu domova.
Tisíce minerálů s ozdravnými účinky
Odborníci stihli popsat téměř pět tisíc minerálů, jež jsou známé svými léčivými účinky nebo působením jako zdroj energie. Použitím kamene v interiéru sice nevyléčíte chřipku nebo revma, můžete ale výrazně zlepšit koncentraci, vyrovnanost a schopnost řešit stresové situace. Pokud umístíte do pokoje kámen jako dominantu, budete se tam pravděpodobně cítit velmi dobře a uvolněně a astmatici pocítí volnost dýchání. A dostáváme se k ceně. Hned na začátku je třeba říct, že přírodní kámen je drahou záležitostí, kterou všichni kompenzují přijatelnou náhradou v podobě umělého kamene, který je pro mnohé okem nerozeznatelný od „originálu“. Přírodní kámen má ale mnoho výhod – je pevný, dlouho vydrží, chlubí se odolností a barevnou stálostí. Navíc je snadný na údržbu a hodí se především pro podlahové vytápění. Dokáže totiž skvěle akumulovat teplo a dále ho pomalu a rovnoměrně uvolňovat. Umělý kámen sice takové výhody nemá, rozhodně si vás ale získá svou cenou a obrovským barevným spektrem provedení.
Hodí se všude!
Kámen není pouze záležitostí tradičního stylu bydlení. Hodí se do rustikálních interiérů i moderních novostaveb, kde vynikne jeho síla a tvrdost. V oblíbenosti zaujímá první místo bezesporu nevšední a vždy jedinečný mramor. Ten se dříve používal výhradně do koupelen, ale tento trend se rozšířil i pro jiná použití. Mramor si vás získá svou hladkou texturou a dokonale lesklým povrchem. Díky tomu nabízí opravdu snadnou údržbu a stálý vzhled. Vybírat si můžete z nepřeberného množství barevných variant, s výraznými žilkami či jemnými zrny. Podle stylu vašeho domova si můžete vybrat třeba růžový, zelený, šedý, tradiční černý nebo zlatý anebo sáhnete po sněhobílém kararském? Na mramoru vás zaujme jeho pozitivní a klidná energie, která proudí z každého centimetru tohoto nerostu. V interiéru dotváří harmonii a tiší vnitřní klid. Mramorové už nemusí být pouze koupelny, obložte s nimi stěny, použijte je na zem anebo si vytvořte relaxační místnost s neotřelým prvkem na zdi.
Mramor versus vápenec
Mramor vyniká nejlépe na velkých plochách, dodává interiéru exklusivitu a reprezentativnost, vyniká dlouhou životností a odolností proti poškrábání či vysokým teplotám, navíc nevsakuje vodu. Hlavním soupeřem mramoru je chladný vápenec, jenž slaví úspěch u architektů v jižních zemích. Vápenec poznáte tak, že při doteku na něj v jakoukoliv teplotu, bude vždy chladivý. Vápenec má krásnou bílou, šedavou, občas i narůžovělou barvu a nehodí do prostor, kde je příliš velký provoz, naopak vynikne v osluněných místnostech. Vápenec se může pochlubit obrovskou silou odvádět negativní energii a naopak přivádět pozitivní proud energie. Na velkých plochách dokáže ovlivnit i cítění člověka, takže jakmile se budete cítit pod psa, stačí vám na chvíli pobýt v místnosti, kde je vápencová dlažba. Ač se to může zdát neuvěřitelné, vápenec vás dokáže motivovat, navrátit koncentraci a bojovat s leností.
Břidlice slaví comeback!
Za minulého režimu byla břidlice výsadou zbohatlíků, která časem ustoupila do pozadí, a o břidlici se přestalo mluvit. Používat se začala znovu pro svou krásnou strukturu, estetiku a preciznost. Břidlici seženete v kterémkoliv provedení, škála barev se odvíjí v závislosti na příměsi minerálů. Základní břidlice je antracitově šedá, pořídit ji ale můžete i v zelenkavém provedení (za to může větší obsah chloridu), nebo třeba červené variantě, které docílíte oxidy železa. Velký boom nyní zažívají černé odstíny, které zapadají do koncepce minimalistického bydlení i futuristických staveb. Trápí vás lupénka? Pak vám kamenná lázeň těžená z hloubky tyrolských Alp pomůže. Nebojte se ji v domě použít na stěny, zem nebo jak originální obklad se hodí štípaná břidlice.
Pozadu nezůstává ani žula
Žula je často spojována s použitím v kuchyni a to na místo kuchyňské pracovní desky. Svou tvrdostí si získá milovníky originality a odolnosti. Žula se může pochlubit samými plusy – je odolná, snadno zpracovatelná a nerozhodí ji ani kyseliny. Používá se jako leštěný obklad nebo kuchyňská deska. Zpravidla je šedá s modrým nádechem, ale seženete i překrásné červené varianty. Žula působí pozitivně na mysl a zesiluje veškeré vibrace. Tam, kde je pohoda a klid, bude díky žule ještě útulněji, cítíte-li se vztekle a nazlobeně, pozor, aby se negativní energie zbytečně žulou nešířila! Žula je atraktivní nerost s širokým využitím v domácnosti. Jeho zasazením do interiéru se nemusíte obávat, že by brzy vyšla z módy. Je nadčasová, extrémně tvrdá a bohužel trošku dražší záležitost.
Křemenec neboli kvarcit
Chcete-li svému domovu dopřát trochu elegance, pořiďte si nadčasovou klasiku v podobě křemene. Ten se vyznačuje jemným a klidným vzhledem bez touhy být středem pozornosti. Pořídíte ho v šedých, bílých a růžových odstínech. S křemenem můžete obložit třeba krb a dodat mu tak zcela nový rozměr. Křemenec pozitivně působí na harmonii těla a mysli a působí rovněž na čakry lidského organismu. Novou tvář svému domovu učarujete náročným a krásným onyxem, který patří mezi polodrahokamy. K jeho jedinečnému vzhledu přičtěte výjimečné vlastnosti, jako je průsvitnost a získáte opravdu originální použití v interiéru. Díky průsvitnosti můžete onyx dokonale nasvítit a vytvořit tak neopakovatelný zážitek z dekorace v obývacím pokoji či ložnici. Onyx se hodí i do pracoven a dílen, protože podporuje logické myšlení, koncentraci, vytrvalost, cílevědomost a posiluje ego. Silné a charismatické osobnosti by se měli jeho blízkosti vyhýbat, zbytečně by se stali nesnesitelně egocentričtí. Každý onyx je originál, je tedy pouze na vás, jak jeho krásny a síly využijete. V tomto případě se cena kamenné desky pohybuje okolo osmi až dvaceti tisíc za metr čtvereční.